ALLEGRO

Poszczególne pomieszczenia w budynkach o sporej wielkości charakteryzują się różnym zapotrzebowaniem cieplnym, dlatego instalacja grzewcza powinna zostać skonstruowana w taki sposób, aby dostarczać do nich tyle ciepła, ile potrzeba. Umożliwiają to rozdzielacze, które jednak powinny zostać w odpowiedni sposób dobrane.

Jaki rozdzielacz do instalacji c.o. wybrać?


W ten sposób przechodzimy do kolejnego podziału rozdzielaczy, który związany jest z poszczególnymi typami instalacji c.o.. Biorąc to pod uwagę, wymieniane są:
rozdzielacz do instalacji centralnego ogrzewania z grzejnikami – są to tak zwane rozdzielacze grzejnikowe, których budowa opiera się na zastosowaniu dwóch belek, jednej zasilającej i jednej powrotnej, a także zaworach: spustowym, odcinającym i odpowietrzającym. Ostatni zawór występuje w formie ręcznej i automatycznej – dużo wygodniejszym rozwiązaniem bez wątpienia okaże się zawór automatyczny, dlatego warto decydować się właśnie na takie produkty. Tego typu rozdzielacze umożliwiają zazwyczaj wykonanie od dwóch do nawet dwunastu pętli. Podczas ich zakupu, zwróćmy uwagę na to, w jaki sposób wykonana jest regulacja hydrauliki wspomnianych pętli. Dobrej jakości rozdzielacze posiadają regulatory współpracujące z napędami elektrycznymi, które zapewniają bardzo sprawne dostosowanie temperatury w poszczególnych pomieszczeniach.
rozdzielacz do instalacji c.o. do ogrzewania płaszczyznowego – mowa zarówno o układzie grzewczym ściennym, sufitowym, jak i podłogowym. Dobrej jakości produkty powinny być wyposażone w zawory regulacyjne i tak zwane przepływomierze. Wskazują one wysokość strumienia wody znajdującego się w konkretnej pętli grzewczej. Jeżeli będzie on zbyt dużo lub zbyt mały, jesteśmy w stanie go dostosować do prawidłowych wartości. Rozdzielacze do ogrzewania płaszczyznowego umożliwiają także podłączenie specjalnych głowic termoelektrycznych, które są sterowane za sprawą regulatorów temperatury.
zestawy mieszane – w przypadku instalacji centralnego ogrzewania, które wykorzystują jednocześnie grzejniki i tak zwane ogrzewanie płaszczyznowe, możliwe jest wykorzystanie różnych zestawów łączących funkcje przedstawionych wyżej regulatorów. Umożliwiają one regulację temperatury i są montowane bezpośrednio przy rozdzielaczu. Podkreślić należy fakt, iż na rynku znajdują się zarówno regulatory gotowe, które zakładamy w tak zwanej szafie rozdzielaczowej, a także zestawy do samodzielnego montażu. Zazwyczaj zawierają one takie elementy jak belki, korki zaślepiające, uchwyty, zawory oraz mechanizmy odpowietrzajaco-spustowe.

Rozdzielacze są bardzo często wykorzystywane do ogrzewania wielopłaszczyznowych powierzchni , takich jak: hale produkcyjne, przemysłowe, boiska sportowe piłkarskie lub np. korty tenisowe. Przy niedużych powierzchniach mogą to być kolektory o średnicy 5/4″, do których przyłączone są przewody o średnicy 25 lub 20 mm, a do sporych obszarów grzania stosuje się tzw. rozdzielacze Tichelmana. Są to dwa przewody o dużych średnicach, do których przyłączane są bezpośrednio przewody grzewcze. Taki układ, pomimo braku zastosowania elementów regulacyjnych, takich jak zawory, zapewnia równe opory przepływu dla każdego obiegu .