ALLEGRO

Wymiennik ciepła jest kluczowym elementem instalacji CWU, dlatego jego prawidłowy dobór jest niezwykle istotny. Kryteriów, które trzeba wziąć pod uwagę ,nie ma wiele, ale trzeba dobrze zrozumieć różnice pomiędzy poszczególnymi opcjami, ponieważ często nie są one oczywiste, a od tego wyboru zależy ekonomia i ergonomia całej instalacji.

Jak działa wymiennik CWU?


W ogólnym zarysie wymiennik CWU jest to element, którzy przekazuje ciepło między wodą kotłową a wodą znajdującą się w instalacji wody użytkowej. W zależności od konstrukcji wymiennika cały proces może wyglądać nieco inaczej, natomiast ogólna zasada działania jest taka sama – wodę kotłową i CWU oddziela tylko cienka ścianka wykonana z metalu dobrze przewodzącego ciepło, a cały wymiennik zamknięty jest w izolowanej termicznie obudowie, aby ciepło z wody użytkowej nie uciekało do otoczenia.

Na rynku wymienników CWU nie ma zbyt wielu liczących się graczy. Najważniejsze firmy to Kospel, BIAWAR i Galmet, choć są i inne, często także dość wysoko cenione. A na markę producenta zwraca się uwagę, ponieważ z nią jest pośrednio związana jakość wymiennika i wszystkich podzespołów zasobnika. Jego remont jest zawsze kłopotliwy, a już sama nieszczelność płaszcza może dawać efekt w postaci sporo wyższych rachunków, dlatego opłaca się kupić droższy i lepszy wymiennik.